HSAC Members

2021-2022

PROGRAM REPRESENTATIVE
Addiction Medicine  
Addiction Psychiatry  
Adult Cardiothoracic Anesthesiology  
Adult Congenital Heart Disease  
Advanced Heart Failure  
Allergy and Immunology  
Anesthesiology  
Anesthesiology Juliet Nash
Blood Banking/Transfusion Medicine  
Cardiovascular Disease  
Child and Adolescent Psychiatry Tasia York
Child Neurology  
Clinical Cardiac Electrophysiology  
Clinical Informatics  
Clinical Neurophysiology Musab Ali
Colon and Rectal Surgery  
Consultation - Liaison Psychiatry  
Critical Care Medicine  
Cytopathology  
Dermatology Laura Dellalana
Developmental-Behavioral Pediatrics  
Diagnostic Radiology Erica Emmons (Co-Chair)
Emergency Medical Services  
Emergency Medicine Rebecca White
Endocrinology, Diabetes, and Metabolism Karolina (Lina) Anderson
Epilepsy Jonah Fox
Female Pelvic Medicine and Reconstructive Surgery  
Gastroenterology Francesca Raffa
General Surgery Kelly Wu
Geriatric Medicine Rabah Alreshq
Geriatric Psychiatry  
Hand Surgery (Orthopaedic Surgery) fellowship in ortho)  
Hand Surgery (Plastic Surgery) fellowship in plastics  
Hematology and Oncology  
Hematopathology  
Hospice and Palliative Care Medicine  
Infectious Disease (clinical fellow) Kevin Gibas
Internal Medicine Spurthi Bhatt
Internal Medicine/Pediatrics  
Interventional Cardiology Brett Heimlich
Interventional Radiology-Integrated  
Laboratory Genetics & Genomics Erica Nelson
Maternal-Fetal Medicine  
Micrographic Surgery and Dermatologic Oncology Laura Dellalana
Molecular Genetic Pathology  
Musculoskeletal Oncology  
Neonatal-Perinatal Medicine  
Nephrology Peter Thorne
Neurology  
Neuromuscular Medicine  
Neuropathology  
Neuroradiology  
Neurosurgery Silky Chotai (until 12/31)
Neurotology  
Nuclear Medicine  
Obstetric Anesthesiology  
Obstetrics and Gynecology Joseph Connor Mulhall (Co-Chair)
Ophthalmology Nicolaas Deruyter
Orthopaedic Sports Medicine  
Orthopaedic Surgery Catherine Carlile
Otolaryngology  
Pain Medicine  
Pathology Josef Venable
Pediatric Anesthesiology  
Pediatric Cardiology Sandra Kikano
Pediatric Critical Care  
Pediatric Emergency Medicine  
Pediatric Endocrinology  
Pediatric Gastroenterology Katherine (Katie) Black
Pediatric Hematology/Oncology  
Pediatric Hematology/Oncology  
Pediatric Hospital Medicine Kelsey Gastineau
Pediatric Infectious Diseases Stephanie Rolsma
Pediatric Otolaryngology  
Pediatric Pathology  
Pediatric Pulmonology  
Pediatric Radiology Joseph Oros
Pediatric Rheumatology Doel Dhar
Pediatric Sports Medicine  
Pediatric Surgery Jacob Olson
Pediatric Urology Benjamin Abelson
Pediatrics Jessica Hayes
Pediatrics/Medical Genetics and Genomics (Combined) No Fellow this Year
Physical Medicine and Rehabilitation Lauren Massey
Plastic Surgery-Independent (fellowship) Matthew Pontell
Plastic Surgery-Integrated (residency) Kyle Gabrick
Psychiatry  
Pulmonary Disease and Critical Care Medicine Eddie Qian
Radiation Oncology Brian Bingham
Regional Anesthesiology and Acute Pain Medicine  
Renal Pathology  
Rheumatology Benjamin Boone
Sleep Medicine  
Surgical Critical Care  
Thoracic Surgery Tyler Zorn
Urology  
Vascular Neurology Matt Meriweather
Vascular Surgery Gulrez Mahmood
Medicine House Staff RL2 Carlos Wiley Lynes - Co-Chair